вторник, 31 марта 2015 г.

ochiq dars(boshlang`ich)

MAVZU:7300:54, 9007:89,4080:36 ko`rinishidagi misollarni yechish mavzusi yuzasidan mustahkamlash.
Dars maqsadi.
a)Ta’limiy: 7300:54, 9007:89,4080:36 ko`rinishidagi mavzusi yuzasidan misol va masalani mustaqil yechish orqali ularni mustaqil fikirlash qobilyatlarini shakllantirish.
b)Tarbiyaviy: Estetik tarbiya berish, kattalarni hurmat qilishga ,tabiyatga ongli munosabatda bo`lishga o`rgatish.
c)Rivojlantiruvchi:O`quvchilarni og`zaki va yozma hisoblash malakasini rivojlantirish.
Dars turi:Aralash
Dars metodi:guruhda ishlash,suhbat, tushuntirish.
Dars jihozi:Darslik,o’yinlar,guruh nomlari yozilgan konvert va
topshiriqlar,multimediya.
Darsning borishi: 
1.Tashkiliy qism 
a) O’quvchilar diqqatini darsga jalb etish va darsga tayyoraligini aniqlash.
b) Navbatchilar hisoboti. Bugun 2 mart  haftaning 1-o’qish kuni . Dushanba bugun darsda (kim bor yo’qligi) aytiladi.
 -Bolajonlar hozir qaysi dars?
-Hozir matematika darsi.

Darsmiz Shiori:
-Matematika har yerda kerak uni bilish uchun o`qimoq kerak.
Agar  Ko`paytiralmasang 2 ni 3ga o`qiganlaring chiqadi puchga.
2) O`qituvchi: Bugun darsmiz noan`anaviy tarzda o`tkaziladi.
3-guruhga bo`linamiz  Sardorlar saylanadi, kanvertlar tortiladi, guruhlar nomlanadi)
1)    KVADRAT:
2)    TO`G`RI TO`RT BURCHAK:
3)    UCHBURCHAK:
III. Yangi mavzu bayoni:
Bugungi darsmiz musobaqa tarzida  tashkil qilamiz.
5 ta shart asosida  baxslashamiz.
1)    Uyga vazifasini tekshirish.
2)    Masalani bajarish.
3)    Amallarni bajarish
4)    Tenglamani bajarish.
5)    Bo`linma va qoldiqni topish.
I-SHART
Uyga vazifasini tekshirish.
I-Guruh:
456*26=11.856    4027*53=213.431      320*75:800=30

II-Guruh:
970*82=79.540    6580*44=289.520    46800:90*48=24.960
III-Guruh:
a)     Uchburchakni  perimetrini topig:
                       B
1.5  sm                     3 sm

A             3.5sm             C      
AB= 1.5 sm    BC= 3sm       AC= 3.5 sm   P= 8sm



                                    D                                                               E

                                    C                                                              K        
Eni---4sm   bo`yi----1 sm            S= 4*1=4sm
II-SHART:
a)    Bo`yi 30m va eni 20 m  bo`lgan  to`g`rito`rtburchak  shaklidagi maydonning o`n ikkidan bir qismini uy egallaydi.   Qolgan maydonning besahdan bir qismini bog` egallaydi. Uy necha kvadrat metr maydonni egallaydi? Bog`chi?
Y: 1) 20*30=600 m2     maydonning yuzi.
      2)600:12=50 m2 uyning
      3) 600-50=550 m2qolgan
     4) 550:5=110 m2 bog`
b) Yozgi oromgohda bir oyda turli don mahsulotlaridan 83 kg sarflandi. Guruch 36 kg , grechka yormasi 2marta kam sarflanadi.Sarflangan mahsulotning qolganini mosh tashkil etadi. Necha kilogram mosh sarflanadi?
Y: 1) 36:2=18 kg    grechka
    2) 36+18=54 kg   guruch va grechka
   3) 83-54=29 kg mosh
J: 29kg mosh  sarflangan.
b)    Bir guruhda 42 o`quvch,ikkinchisida birinchisidagiga  qaraganda 8 ta kam , uchinchisida esa ikkinchisidagiga qaraganda 4 ta ko`p o`quvchi bor. Uchinchi guruhda nechta o`quvchi bor?
Y:
 1)42-8=34
2)34+4=38
J:3-guruh 38 ta o`quvchi bor

III-SHART:
Amallarni yeching.
a)30815+6050*20:50=33.235
b) 900-700:(37+33)*6=840
c)94720:80*96+89994=203.658
IV-SHART: Tenglamani bajarish.
a)    900-x*40=660                          b) x:20=4800:48        c)728100:x=900
x*40=900-660                                   x:20=100         x=728100:900
x*40=240                                         x=100*20         x=809
x=240:40                                    x=2000
x=6
 V-SHART:Bo`linma va qoldiqni toppish?
a)    1605:10=16       (5 qoldiq)
b)    15872:5=3174   (2 qoldiq)
c)     36707:8=4588  (3 qoldiq)
IV. Mustahkamlash. Darsga fol qatnashgan o`quvchilar rag`batlantirish va baholash . G`olib guruh aniqlash
Uyga vazifa :
 № 705-musol
№706- masala





Комментариев нет:

Отправить комментарий